O nás

Silazdola

Multifunkčné fitnes centrum
s kaviarňou

v exkluzívnom prostredí národnej technickej pamiatky z 18 storočia.

Fitnes centrum

– kardio, fitnes a funkčná zóna
– kondičné skupinové cvičenia
– cvičenie s osobným trénerom
– poradenstvo pre zdravý životný štýl

Kaviareň

– bio káva
– bio šťavy
– smoothie
– fitnes produkty iné dobroty

 

Areál šachty Ferdinand

Hĺbenie šachty Ferdinand a vznik areálu (pôvodný názov Žigmund, maďarsky Nandor, nemecky Weidner) v roku 1809 súviselo so vznikom Zigmund Ignác ťažiarskej spoločnosti v roku 1800. Prvé otvárkové práce sa realizovali na obzore Ignác (24 m od ohlbne šachty). Až po otvorení obzoru Zigmund (Ziggismundova chodba – 40 m pod ohlbňou šachty) presmerovali otvárku a dobývanie na žily v centrálnej časti druhého žilného systému (Zigmund, Zigmund nadložná a iné.)

Ťažba na šachte bola zabezpečená gáplom s konským záprahom (4 kone) a mechom zaveseným na konopnom lane. Tomu zodpovedala typická drevená stavba s kužeľovým objektom gápla. Potreba zvyšovať objem ťažby sa prejavila v roku 1832 vo výmene ťažného mecha (zväčšený objem) a zvýšením počtu koní na 6. V roku 1844 spoločnosť realizuje výmenu ťažného zariadenia (vodné koleso) “bremse”. Historickou raritou je, že spoločnosť už v roku 1845 navrhuje v bani zaviesť koľajovú dopravu.

Rappaport, ktorý v roku 1891 kúpil od ťažiarskej spoločnosti banský majetok šachtu modernizoval, dal postaviť novú šachtovú budovu a 14 m vysokú oceľovú ťažnú vežu – súčasnú technickú dominantu mesta. Oceľové laná vo veži poháňalo ťažné zariadenie z parného stroja, ktorý pracoval až do roku 1922, kedy ho vymenili za súčasný zachovaný elektrický dvojbubnový ťažný stroj nachádzajúci sa v samostatnom objekte – strojovňa.

Šachta bola hlboká 160 m, spojovacím prekopom bola spojená so Šachtou František (nachádzajúca sa teraz v meste – priestor pred poštou). Samotná šachta je teraz nefunkčná, cca 2 m pod úrovňou podlahy 1. nadzemného podlažia je uzavretá betónovou platňou.